Čeští egyptologové odhalili tajemství hieroglyfů na rakvi bojovníka ze starého Egypta

Honosná rakev je součástí expozice Mumie světa a dorazila do Prahy z muzea v americkém San Diegu. Do České republiky však exponát přišel s nepřesným popisem majitele rakve, kterého identifikoval jako urozenou ženu. Po prozkoumání rakve, důkladném zpracování všech hieroglyfických textů čeští vědci zjistili, že původ starého artefaktu je zcela jiný.  Majitelem rakve je vysoce postavený bojovník – štítonoš jménem Padiptah. Zajímavostí také je, že podobná rakev je v České republice vůbec poprvé. Výstava Mumie světa je k vidění v prostorách Křižikových pavilonů Výstaviště Holešovice až do 22. července 2018. Jedná se o její evropskou premiéru. 

"V rámci přípravy pražské premiéry výstavy Mumie světa byla rakev ze San Diega nově zpracována. Pozornost pak byla věnována především hieroglyfickým textům. Hlavní text, který se táhne od prsou po špičky rakve a je uspořádán do tří sloupců, obsahuje dvě obětní formule vzývající jak boha Usira – vládce říše mrtvých (vlevo) –, tak jeho manželku bohyni Eset (vpravo), a uvádí jména a tituly majitele rakve a obou jeho rodičů (uprostřed). Tyto genealogické informace jsou potom zopakovány ještě na podstavci rakve. Jméno zemřelého se dále opakuje ve všech malých textech doprovázející vyobrazení ochranných bohů a démonů po stranách rakve," říká o exponátu Pavel Onderka z Náprstkova muzea v Praze.

K chybné interpretaci amerických vědců mohlo dojít díky určité „nešikovnosti“ písaře, který dávné texty na rakev psal. Dr. Onderka, vedoucí celého výzkumu, konstatoval, že v textech byla na několika místech chyba, která mohla jeho zahraniční kolegy uvést v omyl. Dalším důvodem je i to, že se jedná o rakev bojovníka a ti se tak často nemumifikovali, a tedy i rakví tohoto typu je ve světě málo.

Pavel Onderka patří mezi největší odborníky na starý Egypt u nás a účastní se i archeologických výzkumů na dálném východě. 
×