O VÝSTAVĚ

Výstava představí fascinující mumie a artefakty zapůjčené ze světových muzeí, univerzit, vědeckých organizací a soukromých sbírek z celého světa.

Nahlédneme do života lidí z různých epoch a oblastí světa včetně Evropy, Jižní Ameriky a starověkého Egypta. Odhalíme nečekaná tajemství o kulturách a civilizacích dávno minulých.

“Výstava je jedinečná v tom, že nám jasně ukazuje, jak věda vytváří jakýsi stroj času, který nám dovoluje pohlédnout do životů starověkých lidí ze všech koutů světa,”
definují výstavu její tvůrci.

6NEJZAJÍMAVĚJŠÍCH EXPONÁTŮ

  1. Baron Von HolzŠlechtic, který zemřel během třicetileté války. Byl objeven potomky vlastního rodu v roce 1806 ve středověké kryptě. Díky dokonalým podmínkám bylo jeho tělo mumifikováno a zůstalo ve velmi zachovalém stavu včetně oblečení a výrazných kožených bot.

  2. Mumie z VácuProsperující město Vác v Maďarsku v sobě skrývalo smrtícího zabijáka. Tuberkulózu, která zabila mnoho jeho obyvatel včetně mladých manželů Orlovits a jejich třech dětí. Jejich mumie byly objeveny v roce 1994 v zapomenuté podzemní kryptě. Dokonalé přírodní podmínky jejich těla mumifikovala.

  3. Burnsova sbírkaSérie lékařsky vyrobených mumií používaných k výuce anatomie na počátku 19. století. Allen Burns - skotský profesor anatomie měl mimořádné anatomické dovednosti a připravil několik těl tak, aby byly viditelné krevní cévy, tepny, žíly, svaly, orgány a jiné tělesné struktury. Přesný způsob jejich mumifikace je dodnes záhadou.

  4. Egyptský kněz Nes-HorJeho jméno znamená "ten, který patří Horovi". Pracoval jako kněz v chrámu Min, ve městě Khent-Min. Na jeho mumifikovaném těle byla zjištěna silná artritida a zlomená levá kyčel. Zároveň nápisy na jeho sarkofágu naznačují, že o celou jeho rodinu bylo dobře postaráno.

  5. Egyptské mumie zvířatStaří Egypťané mumifikovali nejen lidská, ale i zvířecí těla. Vědci odhalují velmi zvláštní vztah ke zvířatům, zejména ke kočkám, které byly uctívány jako převtělení bohové. Mezi exponáty je tělo posvátného ptáka ibise, ryby, psa i krokodýla. Tato zvířata měla doprovázet na věčnost členy královské rodiny.

  6. MUMABDokonalé napodobení původní egyptské mumifikace provedené lékaři na lidském těle poprvé po 2800 letech. V roce 1994 tým vědců vytvořil napodobeniny balzamovacích nástrojů a podle starobylých egyptských záznamů mumifikovali tělo člověka.

POPRVÉ V EVROPĚ

Výstava Mumie světa vznikla na území USA ve spolupráci s renomovanými vědci, archeology, lékaři a antropology. Na území USA ji navštívilo přes 1,6 milionu návštěvníků a stala se tak nejnavštěvovanější výstavou svého druhu.

Výstava Mumie světa vznikla na území USA ve spolupráci s renomovanými vědci, archeology, lékaři a antropology. Na území USA ji navštívilo přes 1,6 milionu návštěvníků a stala se tak nejnavštěvovanější výstavou svého druhu.

Společnost JVS GROUP si vydobyla světové renomé pořádáním velkých světových výstav, jako byly Titanic, Body The Exhibition nebo Cosmos Discovery, díky kterému ji výstava Mumie světa byla svěřena k evropské premiéře.

POPRVÉ

POPRVÉ

NEJVĚTŠÍ SBÍRKA NA SVĚTĚ

Na výstavě spolupracovali američtí vědci spolu s univerzitami. Podílelo se však na ní i několik světových muzeí a soukromí sběratelé. Díky tomu se podařilo vytvořit zcela ojedinělou sbírku originálních mumií a dalších artefaktů.

Výstava Mumie světa svým rozsahem, historickou a vědeckou hodnotou nemá ve světě obdoby. Jedná se největší sbírku mumií na světě.

NEJVĚTŠÍ

NEJVĚTŠÍ

ORIGINÁLNÍ EXPONÁTY

Na výstavě Mumie světa uvidíte pouze originální exponáty. A zdaleka se nejedná jen o egyptské mumie, které jsou i v Čechách všeobecně známé. Mumie se nacházely a nacházejí na všech světadílech.

K mumifikaci byly používány přísně tajné rituály a lékařské metody, zrovna tak jako vliv přírodních podmínek. Některé mumie vznikly i zcela náhodně např. uložením mrtvých těl do podzemních krypt nebo utonutím v rašeliništích.

ORIGINÁLNÍ

ORIGINÁLNÍ

ČESKÁ STOPA

I v Čechách se mumifikovalo a na území České republiky se nacházejí originální mumie ať už darované ze zahraničí nebo přímo v Čechách vytvořené. Právě o těchto mumiích, které jsou často součástí historických sbírek zámků nebo kostelů, se dozvíte v České stopě.

ČESKÁ STOPA

ČESKÁ STOPA
Přejít do fotogalerie Více zajímavostí
×